Tegelikult asume me samal laiusel, kus Magadan Venemaal ja põhja pool kui Kanada Hudsoni lahe äärsed Churchilli linnakese jääkarud. Churchill jääb pildil vasakule, Hudson Bay edelakaldale (pildilt natuke väljas) Vaata lähemalt (pildil klõpsates).
Las olla üks vööndiaeg aastaringselt ja kogu lugu. Põrgusse see Euroliidu või ameerika kellakeeramine, meie oleme põhjamaa ja siin ei ole olulist vahet, kuhu kella keeratakse, suviti on nagunii kogu aeg valge, talviti jälle kogu aeg pime, ega kella keeramisega valget aega rohkem juurde ei saa!
Lõuna Itaalias, kus suve ja talve valge-aja pikkused ei ole teineteisest palju erinevad, saab küll kellakeeramisega natuke asja reguleerida, töölemineku aeg ja õhtune vaba aeg enne päikese loojumist (Päike on seniidis või seniidi lähedal ekvaatori lähemal olevates piirkondades – valge aja pikkus on seal jämedalt võttes talvel 11,5 tundi ja suvel 12,5 tundi {ekvaatorist lõunas vastupidi}) Lõuna-Itaalias on valge-aja erinevus talviti-suviti natuke suurem,
NING – mida rohkem põhja, seda suurem on erinevus talve-suve vahel: Eest laiuskraadil talviti päevavalgust jämedalt võttes 6 tundi, suviti 18 tundi {sõltub laiuskraadist}.
Üks anekdoot: Tartu turul müüs üks Peipsi-ääre mees rääbist, üks peenike linnaproua muudkui näppis letil neid pisikesi kalu ja vingus et "pisikesed ikka teised…"
Peipsi mees ütles: "Mis see proua neid ikka näpib, egas kala munn ei ole, et näppimisega suuremaks läheb!"
Nii ka Eestis: kella näppimisega ei lähe valge aeg kuidagi pikemaks (ega lühemaks) Vaidlused, et kella keeramisega saaks töölemineku valget aega juurde, siis aga on hoopis töölt tulekul on veel rutem pime (ja vastupidi)
See aga, et mõned tahaks suveaega veel kuhugi 2-3 tundi ära keerata, et muidu pidavat ebanormaalselt kell 3 öösel valgeks minema – nendele tahaks soovitada: Ärge siis magage suvel, niikui valgeks läheb, kohe üles ja tööd tegema! Põhjamaal ei ole mingi nipiga saavutatav korraga kaks asja: et läheks valgeks kell kuus (hommikul) ja pimedaks ka kell kuus (õhtul).
Selline asi on ainult ekvaatoril, Eestis märtsis ja septembris.
Kui keskkooli ajal sai Kiievis käidud, siis oli seal selline nähtus nagu 'paugupealt pimedaks', mitte küll nii kiiresti nagu Kreekas või Egiptuses aga siiski kiiremini kui Tallinnas, kus jaanipäeval venib pimenemine tundide viisi. MIDA KURAT SEE ÜHE TUNNI NIHUTAMINE MUUDAB?
Suvel ei muuda kuna töölemineku-töölttuleku aeg on valge ja talvel ei muuda, kuna töölemineku-töölttuleku aeg on nagunii pime.
Niikui Buratiino lollidemaa - tekk on lühike, ülespoole sikutades hakkavad jalad külmetama, allapoole sikutades hakkab pea külmetama.
Vakk juu ool.